Short & Funny: Podívej se na nejvtipnější kraťasy studia Pixar!

illustrationillustration

Krátké filmy studia Pixar jsou už od roku 1984, kdy to celé odstartoval kraťas André a včela, nedílnou součástí jejich tvorby. Uváděny jsou se stejným očekáváním jako jejich nejnovější počiny, a to před každou premiérou, kterou toto studio připraví. Právě na těchto filmech můžete nejrychleji vidět, jak doba pokročila, jak se vyvinula technologie a jak se celý animační proces zdokonalil. Často umí tyhle několikaminutové speciály překvapit, dojmout, ale hlavně pobavit. VibeCheck Vám přináší deset nejvtipnějších kraťasů studia Pixar, které najdete i na Disney+ a zaručeně se u nich nudit nebudete!

Suvenýry (Knick-Knack, 1989)

Z každé dovolené režiséra tohoto kraťasu Johna Lassetera si jeho žena Nancy dovezla sněžítko. A právě tak vznikl námět na tenhle čtyřminutový film z roku 1989. Je neuvěřitelné, kolik toho dokáže říct za 240 vteřin, když některé dvouhodinové filmy jsou prázdnější než státní kasa naší republiky. Představte si, že vaším domovem je zaprášená police plná suvenýrů z cest. A vy jste jedním ze suvenýrů. A je to bohužel ten, který je zavřený ve skleněné kouli, ve které pořád sněží. Začnete snít o slunné dovolené v destinacích, z kterých ostatní předměty pochází.

Knick-Knack/Pixar Animation Studios

Geriho hra (Geri's Game, 1997)

Oscarem ověnčenou Geriho hru má na svědomí český rodák Jan Pinkava, a to jak režijně, tak scenáristicky. Stárnoucí muž jménem Geri miluje šachy. Při své další partii v parku ho začne porážet energičtější soupeř. Finálním tahem ale dokáže Geri získat vítězství na svou stranu. Na tomto kraťasu pracovalo dva roky dvacet animátorů a jedná se o první animák Pixaru s ryze lidskou postavou.

Geri's Game/Pixar Animation Studios

Pro ptáčky (For the Birds, 2000)

Tenhle tříminutový kraťas je společnou prací režiséra Ralpha Egglestona a kameramana Aloise Nožičky. Setkáváme se s hejnem roztomilých ptáčků sedících na telefonním drátě, ke kterým si chce přisednout lehce přihlouplý opeřenec větší velikosti. Ostatní si z něj začnou utahovat. A to se mu nebude líbit. Posmívat se druhým není totiž moc hezké! Poučné, vtipné, roztomilé a sakra povedené! Všimněte si, že první čtyři ptáčci mají své typické vlastnosti, podle kterých jsou i pojmenováni - Chipper (Čipera), Bully (Rváč), Snob (Snob) a Neurotic (Neurotik).

For Birds/Pixar Animation Studios

Koncert pro jednoho (One man band, 2005)

Krátký snímek Koncert pro jednoho byl uváděn v některých kinech před prvními Auty. Příběh se odehrává na malém městě, kde se malá holčička snaží vhodit ušetřený penízek do kašny, aby se jí splnilo přání. Na náměstí se objeví dva hudebníci, kteří chtějí její úspory do své kapsy. Naplno ukážou svůj talent a rozjedou souboj jednočlenných orchestrů. Přesvědčí malou holčičku nebo vše dopadne úplně jinak?

One Man Band/Pixar Animation Studios

Jack-Jack útočí (Jack-Jack Attack, 2005)

Hlídat děti není úplně jednoduchá záležitost. Obzvlášť, když nejsou vaše. Své o tom ví i Kari, která kývne na nabídku postarat se o dítě superhrdinů, o malého Jack-Jacka. Ten je sice extrémně roztomilý, ale tak trochu nebezpečný. Laserové oči, létání, samovolné vzplanutí. To není úplně něco, s čím by taková chůva měla počítat. Ale třeba dostane příplatek! Tento krátký film byl natočen jako speciální bonus pro DVD Úžasňákovi.

Jack-Jack Attack/Pixar Animation Studios

Únos (Lifted, 2006)

Gary Rydstrom je v první řadě zvukař, který hodně spolupracoval třeba se Stevenem Spielbergem. Jeho režisérské portfolio obsahuje jeden celovečerní animák a dva kraťasy. Jedním z nich je i Únos. Příběh sebevědomého mimozemšťana, který se bůhvíjak dostane k řídící přístrojové desce vesmírné lodi. Pod přísným dohledem zkušenějšího se pokouší ukrást spícího farmáře. Vyznat se mezi 2000 tlačítky není zrovna jednoduché, obzvlášť když ufonovi chybí jakákoliv zručnost. Jestli jsou všechny vesmírné bytosti takové, je vcelku jasné, proč tímto způsobem nezmizí každoročně více lidí.

Lifted/Pixar Animation Studios

Sim Salabim (Presto, 2008)

Tenhle kraťas Douga Sweetlanda, který natočil třeba milé Čapí dobrodružství, na Disney+ nenajdete, ale dohledatelný je! Byla by totiž škoda o něj přijít. Kouzelník Presto je profesionál na jevišti, ale v zákulisí čas od času na něco zapomene. Třeba nakrmit svého králíčka Aleca, kterého vytahuje z klobouku. Tomu už kručí v břiše, a tak bojkotuje celé Prestovo vystoupení mega vtipným způsobem. Králíčkova pomsta bude sladká! Mimochodem, nepřipomíná vám zajda trošku toho šíleného králíka z Tajného života mazlíčků?

Presto/Pixar Animation Studios

Polojasno (Partly Cloudy, 2009)

Kraťas Polojasno byl promítán před filmem Vzhůru do oblak a troufám si napsat, že patří k těm neznámějším a hodně často sdíleným videím. Velmi roztomilá a originální ukázka toho, kde se berou děti. Čápi mají v tomto procesu také svoje místo, ale tím hlavním stvořitelem jsou oblační lidé, kteří tvoří děti z mraků a oživují je. Ne všichni ale umí vyrábět sluníčkové děti. Gus, šedý deštivý oblak, je velice kreativní, a tak pod jeho rukama vznikají třeba ježci nebo krokodýli. S tím ale není úplně v pohodě jeho doručovací čáp Peck, který je den ode dne pohmožděnější, bolavější a zdevastovanější. Dokážou tihle dva vymyslet kompromis, který jim ulehčí práci?

Partly Cloudy/Pixar Animation Studios

Ptáčátko (Piper, 2016)

Není se čemu divit, že dostal režisér Alan Barillaro Oscara za šestiminutový kraťas Ptáčátko. Roztomilostí zpracování i příběhu si o to vyloženě říkal. Snímek vypráví příběh hladového ptačího mláděte, které se poprvé vydává z hnízda, aby u břehu hledalo potravu. To zní docela jednoduše, ale to nejlepší se nachází v písku v místech, kde břeh omývají zlověstné vlny. Malé ptáče, které ornitologové přirovnávají k druhu jespáka (anglicky sandpiper), si s problémem hodně originálně poradí. Nutnost vidět!

Piper/Pixar Animation Studios

Lou (2017)

Debutem a zatím jediným filmem Davea Mullinse je právě krátkometrážní Lou, a kdyby to byl jeho poslední zářez, vůbec by to nevadilo, protože těch pár minut stojí za to. Na školním hřišti se každou chvíli něco ztratí – svetr, míč nebo medvídek. Z těchto věcí vznikla v krabici se ztrátami a nálezy postavička, která toto místo brázdí, když sedí děti v lavicích. Když se ale objeví grázlík, který své vrstevníky okrádá, musí Lou zasáhnout. Nenásilné poučení o tom, že krást se nemá, je vtěsnáno do originálního příběhu, který zahřeje u srdce.

Lou/Pixar Animation Studios

Mohlo by se ti líbit