Cestovat letecky nebo ne? Jaký vliv má létání na životní prostředí?

Cestování leteckou dopravou je pro mnoho lidí oblíbeným způsobem, jak se dostat na různá místa rychle a pohodlně. V poslední době se však objevily obavy ohledně dopadu letectví na životní prostředí a klimatickou změnu. Ty jsou často sdíleny zejména mezi mladšími lidmi, kteří se stále častěji snaží cestovat ekologičtěji a minimalizovat svůj osobní uhlíkový otisk. Kdy je nutné využít leteckou dopravu a kdy je vhodnější cestovat jinak?

Znáte to. S kamarádem jste zahlédli levné letenky za pár korun, zabookovali jste ubytko a hurá vyletět do ciziny. V dnešní době, kdy leteckému průmyslu vládnou nízkonákladovky, není nic jednoduššího než prostě sednout na letadlo a někam odletět. Rozhodně pohodlnější několikahodinová cesta rozkodrcaným vlakem, jehož jízdenka častokrát vyjde dráž než výhodná letenka. Jenže to má i svou stinnou stránku – emise. Ačkoliv letecký průmysl není zas až tak významným znečišťovatelem v porovnání s průmyslem nebo automobilovou dopravou, vliv na klimatickou změnu samozřejmě má.

Photo by Sofia Sforza on Unsplash

Photo by Sofia Sforza on Unsplash

Při spalování leteckého paliva se uvolňuje oxid uhličitý (CO2) a další skleníkové plyny, které zvyšují teplotu atmosféry. Podle webové stránky Our World in Data představuje letecká doprava asi 2,5 % celosvětových emisí CO2 a způsobuje asi 3,5 % celkového oteplování. To je nejspíš mnohem méně, než si mnoho z vás myslelo, ale problém je to stále významný. Hlavní výzvou letecké dopravy zůstává palivo, protože k němu neexistují žádné jednoduché a levné alternativy. Letecká doprava tak dále představuje jednu z největších výzev pro dosažení nízkouhlíkového cestování. Většina rozvinutých zemí navíc plánuje postupně přejít na nízkouhlíkové hospodářství, což ve zkratce znamená zbavit se fosilních paliv a přejít na obnovitelné zdroje. Letadla navíc produkují hluk, který může rušit obyvatele a zvířata v blízkosti letišť.

Čím dál více z nás navíc začíná trpět klimatickou úzkostí, o které jsme psali v tomto článku. Přesný počet lidí, není známý, protože se jedná o relativně nový a neoficiální pojem. Nicméně některé průzkumy naznačují, že klimatická úzkost je velmi rozšířená, celkem logicky zejména mezi mladými lidmi. Například v roce 2021 byl proveden průzkum mezi 10 000 mladými lidmi ve 10 zemích, který zjistil, že 75 % z nich považuje klimatickou změnu za velmi nebo extrémně znepokojující a 45 % z nich řeklo, že jejich obavy ovlivňují jejich duševní zdraví. I proto začíná mnoho mladých lidí o cestování přemýšlet jinak.

Photo by Andrej Lišakov on Unsplash+

Photo by Andrej Lišakov on Unsplash+

Po Evropě vlakem, po světě bez mezipřistání

Už jsme si řekli, že letecká doprava škodí. Jak se ale tedy zachovat, když chceme poznávat cizí kultury? Ačkoliv je zmiňovaná doprava vlakem většinou delší, nabízí se nám možnost poznat krajinu přímo z okénka. To platí zejména v Evropě, kde je opravdu hustá železniční síť. Vlakem se můžete dostat do většiny evropských destinací rychle a pohodlně. Navíc cestování po železnici může být i levné, pokud znáte několik tipů a triků. Například jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit na vlakových jízdenkách v Evropě, je rezervovat si je s předstihem. Čím dříve si koupíte jízdenku, tím nižší cenu můžete získat.

Dalším způsobem je využití různých slev a nabídek. Například zpáteční jízdenka místo dvou jednosměrných nebo Interrail, speciální průkaz, který umožňuje cestovat vlakem po 33 evropských zemích. Tento průkaz je určen pro občany nebo rezidenty Evropy a nabízí různé typy a délky průkazů podle vašich potřeb a preferencí. S ním můžete cestovat flexibilně a bez omezení po celé Evropě a objevovat její krásu a rozmanitost. Interrail je také skvělý způsob, jak ušetřit peníze na cestování, protože vám poskytuje přístup k tisícům vlaků a dalších dopravních prostředků za jednu cenu.

Interrail Pass

Interrail Pass

Pokud však chcete odcestovat na jiný kontinent a nechcete plout půl roku na plachetnici, je logické, že letadlo nakonec budete muset využít. Můžete ale zvolit leteckou společnost, která má nižší emise, například na Letenkách Google lze sledovat, kolik emisí na osobu dané letadlo vypustí. Můžete také létat méně často a zkrátit vzdálenost svých cest. Pokud je to možné, zkuste se vyhnout mezipřistání a létat přímo do své destinace. Snížením hmotnosti svého zavazadla a omezením spotřeby palubních služeb také nic nezkazíte. A nakonec lze kompenzovat své emise tím, že podpoříte projekty na ochranu životního prostředí nebo obnovu lesů.

Mohlo by se ti líbit