Trpíte nočními můrami ze zániku planety? 6 způsobů, jak se vyrovnat s enviromentálním žalem
Co se skrývá za termínem klimatická úzkost nebo environmentální žal, který postihuje stále více lidí po celém světě? Klimatická změna, čím dál častější přírodní pohromy, zvedání hladin oceánů nebo narůst světové populace a nedostatek zdrojů. Všechny tyto věci u některých lidí vzbuzují obavy, které mohou přerůst až v nepříjemnou úzkost. Přinášíme vám tipy, jak environmentální žal rozpoznat a jak se mu bránit.
Lidé s klimatickou úzkostí mohou trpět úzkostnými stavy, depresemi, nočními můrami a dalšími psychickými problémy kvůli obavám o budoucnost Země. Můžou se cítit bezmocní a frustrovaní, protože se zdá, že se nedokážeme efektivně postavit klimatickým změnám a chránit naši planetu. Podle amerického celostátního průzkumu z roku 2018 se téměř 70 % lidí ve Spojených státech obává změny klimatu a přibližně 51 % se cítí "bezmocných". Úzkost v souvislosti s otázkami životního prostředí může pramenit z vědomí rostoucího rizika extrémních povětrnostních jevů, ztráty obživy nebo bydlení, obav o budoucí generace a pocitu bezmoci.
Environmentální žal není v současné době oficiálně považován za diagnostikovatelný stav. Odborníci na duševní zdraví však tento termín používají v rámci oboru ekopsychologie, která se zabývá psychologickými vztahy lidí ke zbytku přírody a tím, jak to ovlivňuje jejich identitu, pohodu a zdraví. Postupné dopady klimatických změn mohou dokonce vést k chronickým příznakům duševního zdraví.
Photo by Elena Mozhvilo on Unsplash
Lékařsky neuznávaná, přesto nebezpečná
Měnící se klima může ovlivňovat duševní zdraví několika způsoby a projevovat se u lidí těmito příznaky:
- traumatem a šokem
- posttraumatickou stresovou poruchou
- úzkostí
- depresí
- zneužíváním návykových látek
- agresivitou
- pocity bezmoci a strachu.
Jak se s environmentálním žalem vypořádat?
1. Naslouchejte své úzkosti
Buďte s ní trpěliví. Neutíkejte před ní. Není to něco, čeho byste se měli bát.
2. Neviňte sami sebe
Pamatujte, že klimatické změny a stav životního prostředí nejsou důsledkem vašeho každodenního jednání, takže se nečiňte osobně zodpovědnými! Aby lidé mohli žít plně ekologicky udržitelným způsobem, musí se nejprve změnit ekonomické a sociální systémy, ve kterých žijeme. Zaměřte se tedy na způsoby, jak podpořit změnu těchto větších systémů. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je zapojit se do místní nebo celostátní kampaně, která vyzývá vládu a velké podniky ke změně politiky. Nebo napište dopis zástupci místní vlády a požádejte ho, aby se zasadil o změnu. To jsou nejpřímější cesty k udržitelné budoucnosti.
3. Získejte informace o životním prostředí a změně klimatu
Nedávná australská studie například ukázala, že studenti environmentálních oborů jsou méně ekoaktivní než studenti jiných oborů. Je to pravděpodobně proto, že lidé mají obecně větší strach z neznámých hrozeb než z hrozeb, kterým rozumí.
4. Podnikejte malé kroky k velké změně
Rozhodněte se, které drobné kroky můžete pravidelně provádět ve svém každodenním životě, abyste snížili svou uhlíkovou a ekologickou stopu. Každý z nás však potřebuje mít pocit, že náš život a naše ideály jsou částečně v souladu. Každý z nás si tedy musí zvolit určité vzorce životního stylu, kterým věří, jako je chůze nebo jízda na kole na krátké cesty namísto jízdy autem nebo menší konzumace masa a mléčných výrobků.
Photo by OCG Saving The Ocean on Unsplash
5. Zapojte se do života v přírodě
Studie prokázaly, že pravidelný pobyt v přírodě nebo v blízkosti řek, jezer a moře prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. Zelené plochy pohlcují oxid uhličitý a v městských oblastech jsou zelené plochy obvykle chladnější. Pokud můžete, dělejte něco takového každý den. Chůze naboso, po trávě nebo ve vodě, je velmi přímý způsob, jak se zapojit do kontaktu s přírodou. Lehněte si do trávy a dívejte se na oblohu. Pokud je příroda příliš daleko od vašeho domova, hledejte způsoby, jak se jí pravidelně věnovat v domě nebo v jeho okolí. Může jít o pěstování pokojových rostlin, chov domácího zvířete, založení kompostu nebo hledání způsobů, jak dvůr či zahradu učinit přátelštější k volně žijícím zvířatům nebo ptákům.
6. Udržujte a zlepšujte své fyzické a duševní zdraví
Jste nedílnou součástí ekosystému, takže péče o sebe je součástí péče o ekosystém! Dobré fyzické zdraví lze podpořit tím, že budete dbát na správné stravování, pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Dobré duševní zdraví lze podpořit tím, že se nebudete příliš zdržovat na sociálních sítích, budete se věnovat přírodě, trávit čas s jinými lidmi nebo jinou osobou, se kterou můžete vést otevřenou konverzaci, a budete se účastnit aktivit, které vás baví, povznášejí nebo inspirují.
Photo by Denys Nevozhai on Unsplash
Environmentální žal se stává stále významnějším tématem v dnešní společnosti a je nutné věnovat mu pozornost. Stejně tak je ale důležité chránit naši planetu pro příští generace. Je třeba podniknout kroky ke zlepšení stavu životního prostředí a udržitelnosti našich zdrojů, jako snižování emisí skleníkových plynů, využívání obnovitelných zdrojů energie a zlepšování hospodaření s odpady. Všichni máme svůj podíl na řešení environmentálních výzev a je na nás, abychom se stali aktivními účastníky v této důležité věci.
Pokud se vám ekologická úzkost vymyká z rukou a má negativní dopady na váš každodenní život, neváhejte se obrátit na psychoterapeuta či neziskovou organizaci věnující se psychickému zdraví.