Průvodce vínem pro úplné začátečníky
Víno je starobylý nápoj a je všeobecně známo, že láhev dobrého vína dokáže z obyčejné večeře udělat luxusní zážitek. Vzhledem k množství odrůd, oblastí a výrobních postupů je pro běžného smrtelníka objevování vinného světa vcelku zdrcující. V tomto článku se budeme zabývat základy degustace a pochopením chuťových a aromatických profilů vína, stejně jako tím, jak se víno vyrábí.
Pozn. redaktora: I přes jeho vznešenost je víno stále alkohol a potenciálně návyková látka. Proto si na jeho objevování určitě počkejte do svých osmnáctých narozenin, a i poté pijte s mírou a rozumem.
Využijte degustace s odborníky
Nejlepším způsobem, jak se začít orientovat ve světě vína, je navštívit místní vinařství nebo vyhlášenou vinárnu v okolí, poznat komunitu místních vinařů a využít možnosti degustace. Ty jsou skvělou příležitostí pro ochutnání různých vín, dozvědět se o jejich vlastnostech a získat rady od odborníků. Ptejte se, dělejte si poznámky a porovnávejte různá vína, abyste si osvojili své chuťové buňky a preference a hlavně si užijte večer.
Photo by Maksym Kaharlytskyi on Unsplash
Každý má jiné chuťové preference, není třeba se nutit do pití vína, které nám nechutná.
Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak si víno vychutnat. Je běžné, že nováčci preferují sladká vína, která mají méně výraznou chuť a jsou snadněji pitelná. Není však za co se stydět, sladké víno má své kvality a může být dokonce velmi elegantní a vyvážené, takže se jedná o skvělý vstup do světa vína. Nicméně, postupně se doporučuje experimentovat s různými druhy a objevovat nepoznané chutě.
Na co se zaměřit?
Je důležité vnímat vlastnosti, které činí každé víno jedinečným. Mezi nejdůležitější atributy, na které je třeba se při degustaci vína zaměřit, patří barva, vůně, chuť, tělo a závěr. Barva vína vám může napovědět o jeho stáří, odrůdě hroznů a způsobu výroby. Vůně vám může napovědět o chuťovém profilu vína, například zda je víno ovocné, květinové nebo kořeněné. Chuť může být od sladké po suchou a tělo lehké, střední nebo plné. Závěr označuje dochuť, která zůstává na patře po polknutí vína.
Photo by Pinar Kucuk on Unsplash
Praktický slovníček:
Suché = víno s nízkým obsahem cukru
Tříslovité = víno se specifickou hořčejší dochutí. Třísloviny jsou přítomny v kůře a semenech hroznů a v některých typech dřeva, které se používají při výrobě sudů na víno.
Plné = má bohatou chuť a silné aroma.
Ostré = víno je hodně kyselé a má ostrý charakter
Minerální = víno s minerální charakteristikou mají často chutě a vůně, které připomínají minerály nebo zemité podloží, na kterém vyrostly.
Co vše ovlivňuje chuť vína?
Typ hroznu
Každý typ hroznu má odlišné složení cukru, kyselin a taninů, což ovlivňuje chuť a aroma vína.
Odkud víno pochází
Vlastnosti vína může ovlivnit také oblast, kde se hrozny pěstují. Například vína z chladnějších oblastí mají obvykle vyšší kyselost, zatímco vína z teplejších oblastí bývají plnější. Půda, na které jsou hrozny pěstovány, má vliv na minerální složení hroznů a také na jejich chuť a aroma.
Photo by Kelsey Chance on Unsplash
Způsob výroby a pěstování
Některá vína, například červená, se kvasí se slupkami hroznů, což jim může dodat hlubší barvu a třísloviny. Bílá vína se obvykle kvasí bez slupek, což jim dodává světlejší barvu a jemnější třísloviny. I zrání v dubu může ovlivnit chuť vína a dodat mu tóny vanilky.
Způsob pěstování hraje také velmi zásadní roli. Například biodynamické víno se vyrábí bez použití syntetických pesticidů nebo hnojiv, kdy výrobní metody zohledňují mnohdy dokonce měsíční cyklus, postavení hvězd a další přírodní rytmy. Milovníci biodynamického vína tvrdí, že díky výrobě v souladu s přírodou má toto víno větší vitalitu a léčivé vlastnosti než běžné víno.
Výroba vína je vskutku alchymie a množství chutí a vůní k objevování a poznávání nikdy nekončí. Při degustaci vína si užijte nejen jeho výraznou chuť a aroma, ale také atmosféru, která víno obklopuje. A nezapomeňte, že každé víno má svůj příběh a původ, které stojí za prozkoumání. Na zdraví!