Knižní předlohy jsou stále populární a pro filmová studia i jednoduše získanou formou scénáře. Ne vždy se ale přepis povede. To, co funguje na stránkách knih, nemusí fungovat ve filmu. Povedený vtip, kterému jste se na stránce 52 smáli, vyzní z úst některého z herců trapně. Lokace, které jste si barvitě představovali ve své hlavě při několikahodinovém čtení, vypadají úplně jinak. Postavy, které mají svůj charakteristický rys, o něj přicházejí. Věděli jste, že Hermiona Grangerová z Harryho Pottera měla být podle předlohy dívka s předkusem? Vybrali jsme pro vás 11 filmů nového tisíciletí, které vznikly podle knižní předlohy a opravdu se povedly. Harryho Pottera a Pána prstenů v seznamu nenajdete, vrátíme se k nim v samostatných článcích.
Tahle země není pro starý (2007)
Čtyřmi oscarovými soškami ověnčený snímek Tahle země není pro starý natočili bratři Joel a Ethan Coenovi v roce 2007. Předlohou jim byl stejnojmenný román Ten jej původně napsal jako filmový scénář, ale poté, co mu několik známých řeklo, že to na plátně nebude fungovat, jej přepsal do knižní podoby. Nejen akční scény a chronologie vyprávění se drží věrně předlohy, ale také závěrečný proslov šerifa Bella odpovídá poslední straně knihy. Škrtům se ani přes svou dvouhodinovou délku nevyhnul. Právě šerifova dějová linka je hodně zkrácena.
Muži, kteří nenávidí ženy (2009)
První díl ze série Milénium Švéda Stiega Larssona byl zfilmován dokonce dvakrát. Verze Davida Finchera s Danielem Craigem a Rooney Mara z roku 2011 je možná známější, ale tou povedenější je o dva roky mladší syrové zpracování Nielse Ardena Opleva. To pomohlo nakopnout kariéru Michaela Nyqvista a Noomi Rapace i za hranicemi Švédska. Kvalita snímku stojí na hereckých výkonech hlavních představitelů, kteří se dokázali stoprocentně převtělit do svých knižních předobrazů. Za vidění ale stojí určitě obě verze!
Film School Reject
Charlieho malá tajemství (2012)
Kdybyste hledali v knihkupectví knížku Stephena Chboskyho, která je předlohou pro Charlieho malá tajemství, hledejte ji pod názvem Ten, kdo stojí v koutě. V originále je to The Perks of Being a Wallflower. Trošku zmatek, ale pořád jde o ten stejný příběh. Patnáctiletý Charlie je naivní outsider vyrovnávající se s první láskou, sebevraždou nejlepšího kamaráda a snaží se najít své místo ve společnosti. Chbosky nejen, že napsal předlohu, ale je autorem scénáře a režisérem snímku. Proto si mohl drobné úpravy dovolit. Kromě skvělého zpracování se film pyšní i hvězdným obsazením - Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Kate Walsh nebo Paul Rudd.
Photo from USA Today
Terapie láskou (2012)
Oscara v hlavní ženské kategorii vyhrála před deseti lety Jennifer Lawrence právě za film Terapie láskou. Herečka, jejíž jméno bylo tehdy skloňováno ve všech pádech díky celosvětovému úspěchu Hunger games, si pro sebe ukradla celý film. Komedie plná černého humoru vydělala při svém 21 milionovém rozpočtu více než 236 milionů dolarů. Režie a scénáře se ujal David O´Russel, který jej napsal podle předlohy spisovatele Matthewa Quicka. Příběh psychicky rozpolceného Pata (Bradley Cooper) a depresivní Tiffany zaručeně pobaví a chytí za srdce.
IMDb
Zmizelá (2014)
Když jsem si ještě na gymplu půjčoval na blind v knihovně Zmizelou, netušil jsem, co mě čeká. Příběh mě totálně pohltil, šokoval a v hlavě jsem ho nosil několik dní. Spisovatelka Gillian Flynn je nejen scenáristkou filmové Zmizelé, ale také autorkou předlohy k filmu Temné kouty a seriálu Ostré předměty. Zfilmování režisérem Davidem Fincehrem tak prostě nemohlo dopadnout špatně. Jeho precizní režie, perfektně gradující scénář, úsporné herectví Bena Afflecka, které přišlo konečně vhod, fascinující výkon chladné a manipulativní mrchy v podání Rosamund Pike. Kniha zbourala prodejní žebříčky a snímek vydělal šestinásobek svého rozpočtu. Nutnost vidět!
Photo from lwlies.com
Room (2015)
Pětiletý Jack nezná nic víc než čtyři stěny, mezi kterými bydlí se svou mámou Joy. Vše, co je tam venku pro něj neexistuje. Joy se snaží Jackovi vytvářet v pokoji co nejpříjemnější prostředí pro jeho vyrůstání. I přesto ho každý večer zavírá do skříně, aby se nesetkával s jejich věznitelem Nickem. Klaustrofobický snímek postavený na hereckém koncertu Brie Larson a malého, tehdy devítiletého Jacoba Tremblaye. Stejnojmenná kniha Emmy Donoghue z roku 2010 získala několik desítek ocenění, včetně prestižního označení New York Times Bestseller.
Photo from IMDb.com
Skrytá čísla (2016)
„Nevím, proč děláte film o mně. Dělala jsem jen svou práci,“ zaznělo několikrát z úst skutečné Katherine Johnson při jejím setkání s režisérem Theodorem Melfim a herečkou Taraji P. Henson, která Katherine hraje. Neuvěřitelný příběh tří Afroameričanek, které pracovaly pro NASA a svými výpočty dostaly do vesmíru astronauta Johna Glenna. Dámy se staly inspirací pro další generace i proto, že nedbaly na rasové a genderové předsudky. Zaměřte se třeba na „záchodovou scénu“, která v dnešní době opravdu trhá srdce! Předlohou je kniha Margot Lee Shetterly, která v originále nese jednoduchý a výstižný název: Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race.
Dej mi své jméno (2017)
Více než 400 000 uživatelů portálu GoodReads.com dalo knize Dej mi své jméno nějaké hodnocení, z kterého vyšla průměrná známka 4,12 z pěti možných. Popularitu knihy Andrého Acimana z roku 2007 podpořilo i filmové zpracování, které dorazilo na plátna o deset let později. Sedmnáctiletý Elie (Timothée Chalamet) tráví léto s rodiči v Itálii. Právě tam se objeví o sedm let starší student Oliver (Armie Hammer). Zpočátku se k sobě snaží kluci chovat lhostejně, ale však víte… léto, hormony, těla v plavkách, letní láska… to dělá svoje! Snímek získal celkem 35 nominací na různá ocenění a 11 z nich proměnil ve vítězství.
To (2017)
Zfilmovat knihy mistra hororu Stephena Kinga není jednoduché a často se to prostě nepovede. Výjimky ale najdeme – Osvícení, stará Carrie, Misery nechce zemřít nebo Zelená míle. Ani tisícistránkové To nedopadlo špatně. Tedy jeho první kapitola, která celosvětově vydělala přes 700 milionů dolarů (rozpočet 35). Druhá část doplatila na až moc okatou béčkovost, laciné lekačky a nefungující chemii mezi hlavními, tentokrát dospělými postavami. Nic to ale nemění na tom, že klaun Pennywise je jednou z nejděsivějších hororových postav, která se ve filmu, ale i v knize, kdy objevila.
Malé ženy (2019)
Americký román Louisy May Alcott byl vydán v roce 1868 a od té doby byl několikrát zfilmován s větší nebo menší pozorností diváků. V poslední a zatím nejúspěšnější verzi, co se Oscarů týče, z roku 2019 hraje Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Meryl Streep, Laura Dern nebo Timothée Chalamet. Režisérce Gretě Gerwig se podařilo dobovou atmosféru knihy přenést téměř dokonale i na stříbrné plátno. Pokud hledáte lehce a kvalitně zpracovanou americkou klasiku, Malé ženy jsou ideální volbou.
Duna (2021)
Při sledování nové Duny z roku 2021 přijde člověku neuvěřitelné, že tenhle svět vymyslel Frank Herbert už v roce 1965. Duna je kinofilm, který si nejlépe užijete na velkém plátně a s popcornem v ruce. V televizi ztratí část svého kouzla, ale pořád jde o nadčasovou podívanou, kterou budou někteří milovat a někteří nenávidět. Stejně jako třeba Star Wars. Králem filmů, které vznikly na základě knižní předlohy, se zřejmě stává Timothée Chalamet, kterého najdeme hned ve dvou výše uvedených snímcích a nechybí ani v Duně. Kromě něj zde září Zendaya nebo Rebecca Ferguson. Letos na podzim vstoupí do kin druhá část, kterou opět režíroval Denis Villeneuve.