Adidas zahájil právní kroky v roce 2021 a požadoval více než 7,8 milionu dolarů jako odškodné. To by bylo něco kolem 173 milionů korun. Návrhář Thom Browne se hájil tím, že je nepravděpodobné, že by si zákazníci obě značky spletli. Newyorský soud mu dal za pravdu a postavil se na jeho stranu.
Pruhy na výrobcích od Adidasu známe všichni – tři pruhy na botách, ponožkách, teplácích, mikinách a obecně všude, kam se dají vtlačit. Na oblečení bývají pruhy zpravidla svislé. Browneovy návrhy často obsahují čtyři vodorovné rovnoběžné pruhy, které obepínají rameno, jednu z nohavic nebo ponožku. Jako nebe a dudy.

Módní návrhář Thom Browne přijíždí k federálnímu soudu na Manhattanu v New Yorku. Zdroj: Getty Images
Dalším argumentem designérových právních zástupců bylo i to, že každá z firem má svoji cílovou skupinu, která se téměř neprotíná. Sportovní značka Thom Browne se zaměřuje na movitou klientelu. Výrobky pod brandem Adidas jsou naopak globálně rozšířené a dostupné běžným smrtelníkům. Pruhy jako takové jsou podle Browneových právníků běžným vzorem.
Newyorský soud však není novinkou. Obě firmy jsou spolu ve sporu už víc než patnáct let. Tak třeba v roce 2007 si Adidas stěžoval, že Thom Browne používá na bundách design se třemi pruhy. To je ještě víc Adidas než čtyři pruhy, že ano. Tehdy proto Browne souhlasil s tím, že motiv přestane používat, a přidal onen zapeklitý čtvrtý pruh. Od té doby se společnost Thom Browne rychle rozrostla a prodává se nyní na více než 300 místech po celém světě. Také začala navrhovat větší množství produktů zaměřených na sport. Možná i to postrčilo Adidas k tomu, aby znovuotevřel staré hádky.
Spor s Thomem Brownem není výjimkou. Adidas se soudí ve velkém a usilovně hájí nejen své ikonické pruhy. Od roku 2008 zahájil více než devadesát soudních sporů a podepsal více než dvě stovky dohod o narovnání.