Ministerstvo vnitra České republiky představilo dvě varianty úpravy zákona týkajícího se znásilnění, podle odborníků i laické veřejnosti však vůbec neřeší podstatu problému. Mezi nejvíce diskutované prezentované body patří možnost udělení peněžitého trestu, čímž by se pachatel mohl ze skutku prakticky vykoupit, vyškrtnutí konkrétních případů sexuálního nátlaku z definice znásilnění a zavádějící tvrzení o přísnosti trestání tohoto trestného činu v ČR.
Největší kontroverzi však vzbudila hranice pěti let pro sexuálně napadené děti. "Pokud by bylo sexuálně napadeno dítě mladší 5 let, bude se vždy jednat o zneužití bezbrannosti, a tedy znásilnění dítěte z podstaty. U dětí starších 5 let by se pak posuzovala jejich vyspělost a míra, s jakou si uvědomovaly, co se právě děje a zda se tak mohly bránit či se stykem nesouhlasit." Autoři petice nejsou jediní, kteří tento milník považují za směšně nízký.
Proti se postavily i další organizace či právníci specializující se na problém sexualizovaného a domácího násilí, které v České republice podporuje stále větší část veřejnosti. Mezi takové patří také organizace Pod Svícnem.
Mezi výrazné osobnosti bojující za zlepšení podmínek obětí domácího násilí patří právničky Lucie Hrdá a Kristýna Benešová, jež spolu s marketingovou specialistkou Pavlínou Zvolánkovou tvoří tým organizace Bez trestu.