Znuděný kulomet Kelly a megalomanští Muse: #RfP23

Festival Rock for People sice již skončil, dojmy jsou ale stále aktuální. Pořadatelé slibovali největší ročník v historii a lákali na zvučná světová jména jako Slipknot, Muse nebo Machine Gun Kelly. Jak to organizačně zvládli a kde by se daly hledat nějaké rezervy?

Areál festivalu prošel od minulého roku významným rozšířením, a to jak z hlediska prostoru, tak nabízených služeb. Široký výběr nejrůznějších jídel a nápojů rozesetý po celém areálu přispěl k tomu, že nikde nebyly fronty delší než 10 minut. Je dobré zmínit také skvělé doprovodné aktivity, kterými se program jen hemžil. Od lekcí tance, ranní jógy, přes rozhovory, besedy, až po Playstation zónu. Pokud jste už měli hudby plné zuby, vždy se našlo něco, čím jste mohli vyplnit čas, odreagovat se a nabrat síly na další koncerty. 

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Jaký tedy vlastně byl letošní line up? Zmínit zde veškeré interprety, kteří se během čtyř dnů na festivalu představili, by bylo na několik dalších článků a kdoví, jestli by to vůbec stačilo. Zaměříme se tedy pouze na highlighty jednotlivých dní. 

ČTVRTEK

Ve čtvrtek si přišli na své především fanoušci metalu a všech jeho přidružených žánrů. Kapely jako Lorna Shore, I Prevail nebo Architects kvalitně připravili hlavní KB stage pro headlinera dne. Všechny se bohužel potýkaly se zvukovými problémy, takže publikum bylo trochu nesvé z toho, jak se situace bude dále vyvíjet. Mimo hlavní stage stojí za zmínku punkrockoví Anti-Flag nebo tuzemští interpreti jako zpěvačka Annabelle, kapela John Wolfhooker a závěr večera patřil Ventolinovi. 

Nostalgická srdcovka proběhla v podvečer na YouTube music stage v podání Simple Plan. Hlavním tahounem byli pochopitelně Slipknot, kteří navzdory personálnímu oslabení předvedli naprosto parádní show, během které zazněly snad všechny hity, které kapela za dlouhá léta svého působení nahrála. Z mého pohledu šlo nepochybně o jedno z nejlepších vystoupení na letošním RfP. Jediný mínus představovaly možná až příliš dlouhé prostoje mezi jednotlivými písničkami ke konci setu, kdy byla vždy několik minut úplná tma doprovázená tísnivou ambientní hudbou. 

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

PÁTEK

Druhý den odpálili tuzemští Hentai Corporation a hned za nimi The Silver Spoons. Festival už běžel na plné obrátky a na každé stagi bylo co vidět či slyšet. Pro mě byl asi největší objev zpěvačka UPSAHL. Moderní fresh poprock s žánrovými přesahy nenechal nikoho v klidu a ona sama ukázala, že jí velká stage moc sluší. Na hlavní KB stagi, jinak taky zvané „Fat Lady“, se před headlinerem ukázali Hollywood Undead nebo Billy Talent, kteří natahali fanoušky z celého areálu a předvedli super energický koncert. Ve srovnání s tím, co následovalo, mohli být headlinerem spíše oni.

Vystoupení Machine Gun Kellyho se dá považovat přinejmenším za kontroverzní. Set začal poměrně slibně, ale od čtvrtého songu byl čím dál pomalejší, utahanější a sám MGK vypadal, že ho to dost nudí. Nakonec celou show ukončil ještě o 15 minut dříve. Není to tak, že by všechno bylo špatné. Doprovodná kapela v čele s kytaristkou Sophie Lloyd předvedla více než slušný pódiový projev, ale ani jejich energie, ani stage design a světelná show nedokázaly koncert zachránit. Už v polovině setu proudily davy zklamaných fanoušků jinam. Chuť si ovšem posluchači mohli ihned spravit na kapelách Sleep Token Palaye Royale, které předvedly po všech stránkách strhující výkony a druhý festivalový den tím zachránily. 

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

SOBOTA

Ze soboty můžeme určitě zmínit kapelu I Love You Honey Bunny, která si v brzkých odpoledních hodinách doslova podmanila Evropa 2 stage. Dále stojí za zmínku i hvězdy světového formátu X Ambassadors nebo Papa Roach na hlavní stagi, kteří přichystali publikum na sobotního headlinera - The 1975. Jejich koncert jsem bohužel nestihl, neboť jsem sám v tu dobu hrál na jedné z vedlejších stagích, ale dle očitých svědků dodala tahle indie parta přesně to, co jejich fanoušci očekávali. 

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

NEDĚLE

V poslední den festivalu již sice visela ve vzduchu všudypřítomná únava, hudebně bylo ovšem posluchačům stále co nabídnout. Důkazem byl například koncert zpěvačky Pam Rabbit či očekávané senzace Nothing But Thieves. Všechno ovšem směřovalo k finálnímu headlinerovi, kterým se letos stala kapela Muse. Hlavní stage byla dle požadavků kapely kompletně přestavena. Muse jsou v současné době považováni za jednu z nejlepších kapel na světě a to po právu. Koncert byl nadupaný energií, skvělými hudebními výkony, vizuálními efekty a v neposlední řadě také velkolepou pyrotechnikou v podobě obrovského ohňostroje v samém závěru. Set ubíhal až nečekaně rychle a s každou další písničkou byly nadšené reakce z publika hlasitější a intenzivnější. Nejednalo se pouze o zlatý hřeb dne, ale celého festivalu, a bylo to znát po všech stránkách. 

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Zdroj: Daniel Válek, Rock for People

Pořadatelé letos slibovali největší festival v historii Rock for People, což jednoznačně do puntíku splnili, ať už je řeč o velikosti areálu, nabídce mimohudebních aktivit a občerstvení, ale samozřejmě také o našlapaném line upu, který až na výjimky nabídl řadu skutečně senzačních vystoupení. Velká poklona a dík patří všem zúčastněným, kteří se na přípravách podíleli. Tak zas za rok! #RfP24

 

Mohlo by se ti líbit