Pokud bychom si odmysleli soutěžní kontext, song působí trochu chaoticky a dá se říct, že je na pováženou, zda by se uchytil v rádiích. Eurovize je ovšem velmi specifická hudební disciplína a My Sister's Crown je přímo ukázkovou písní, která má ambice a sílu probojovat se až k vrcholu. Nutno dodat, že pokud měla kdy Česká republika šanci na celkové vítězství, je to právě letos.
Koneckonců, v Eurovizi je důležité, jaké emoce a na jakém pozadí jsou interpreti schopni veřejnosti ukázat. Minulý ročník je toho jasným důkazem. Kdyby pár měsíců před semifinálovými koly nedošlo k násilnému vpádu Ruska na Ukrajinu, vítězství by si dozajista odnesl britský zpěvák Sam Ryder. Kalush Orchestra s folklorní hip hopovou Stefaniou by za normálních okolností takovou vlnu emocí a solidarity zkrátka nevyvovali.
Vesna letos přichází s písní šitou Eurovizi na míru. Skladba podtrhuje myšlenku panslovanství (v dobrém slova smyslu) a ženskou soudržnost, což jsou v současné době dvě opravdu silná témata. A píseň My Sister's Crown už od svého uvedení ve státním kole sklízí tisíce pozitivních ohlasů po celém světě. Samozřejmě se zdvihla i vlna kontroverze, protože panslavismu se dodnes drží stigma carského a sovětského Ruska. Píseň jde podle některých na ruku ruské propagandě a podle jiných zase není dostatečně česká. Ukvapené a zbytečně kritické závěry ovšem rozhodně nejsou na místě. Navzdory kontroverzi se stále jedná o nejlepšího českého zástupce v Eurovizi, který má velké šance dostat se do finále, a kdoví, možná až na samotný vrchol. Nechme se překvapit.
67. finále této mezinárodní soutěže zpěváků je naplánováno na 13. května s tím, že semifinálová kola budou probíhat 9. a 11. května. Každoroční tradicí bývá uspořádat velké finále v zemi, která zvítězila v posledním ročníku. Vzhledem ke stále probíhajícímu konfliktu na území Ukrajiny, kdy není možné, aby za těchto podmínek soutěž probíhala, se přikročilo ke zvolení jiného státu. Na druhém místě se umístil zástupce Velké Británie Sam Ryder, takže letošní finále bude probíhat právě tam, a to konkrétně ve městě Liverpool. Show bude hostovat ukrajinská zpěvačka Julia Sanina společně s Britkami Aleshou Dixon a herečkou Hannah Waddingham. Na finále se k nim připojí také populární britský moderátor Graham Norton.
Liverpool byl jako hostitelské město vyhlášen již v říjnu, kdy v hlasování porazil Glasgow. Velká Británie naposledy hostila finále soutěže v roce 1998 poté, co o rok dříve vyhrál první místo jejich zástupce kapela Katrina and the Waves s písní Love Shine A Light.
Kdo má vlastně šanci v letošním ročníku uspět a zapsat se do dlouhého seznamu vítězů? Na oficiálních stránkách Eurovize je k nalezení tabulka s procentuálními pravděpodobnostmi výherců. Bookmakeři v tomto roce sází na švédskou zpěvačku Loreen a její song Tattoo. Ta si momentálně drží 39% šanci na celkovou výhru. Za ní je na druhém místě s 15 % Finsko a s 11 % Ukrajina. Česká republika si ovšem letos v tipech na vítěze nevede vůbec špatně. Společně s Izraelem se dělí o 6.–7. místo. Ač je pravda, že tyto předběžné výsledky nemusí absolutně odpovídat pravdě, v minulých letech se bookmakeři většinou nijak zvlášť ve svých předpovědích nepletli. Vždy zde figurovaly menší rozdíly, ale výsledné pořadí se nikdy od tipů nijak závratně nelišilo a letošní ročník by nemusel být výjimka.